Získajte bezplatnú cenovú ponuku

Správy z priemyslu

Domov / Správy / Správy z priemyslu / Ističe: NN, stredné napätie a príručka elektrickej ochrany
Newsletter

Ističe: NN, stredné napätie a príručka elektrickej ochrany

Čo robia ističe a prečo je výber toho správneho dôležitý

Istič je automatické ochranné spínacie zariadenie, ktoré deteguje abnormálne elektrické stavy – nadprúd, skrat alebo poruchu uzemnenia – a preruší tok prúdu skôr, než dôjde k poškodeniu zariadenia alebo ohrozeniu personálu. Na rozdiel od poistky, ktorá sa musí po prevádzke vymeniť, istič sa resetuje a po odstránení poruchy sa môže vrátiť do prevádzky. Táto opätovná použiteľnosť v kombinácii s presnými nastaviteľnými nastaveniami ochrany robí z ističov primárne elektrické ochranné zariadenie v každej napäťovej triede od domácich 240 V inštalácií až po 1 200 kV prenosové systémy.

Pre priemyselnú a komerčnú elektrotechniku sú najdôležitejšie dve kategórie nízkonapäťové ističe (LVCB) , pracujúce pri napätiach do 1 000 V AC alebo 1 500 V DC, a ističe vysokého napätia (MVCB) , pokrývajúci rozsah od 1 kV do približne 52 kV. Každá kategória zahŕňa odlišné technológie, štaardy a výberové kritériá. Nesprávna špecifikácia – či už ide o poddimenzovanie vypínacej kapacity alebo neprispôsobenie ochranných charakteristík záťaži – vytvára bezpečnostné riziká, nepríjemné vypínanie alebo zlyhanie pri odstraňovaní skutočných porúch.

Ako ističe poskytujú elektrickú ochranu: hlavný mechanizmus

Všetky ističe zdieľajú rovnakú základnú prevádzkovú postupnosť: zistite abnormálny stav, iniciujte vypnutie, oddeľte kontakty, zhasnite oblúk, ktorý sa vytvára ako kontakty otvorené, a podržte polohu otvoreného obvodu, kým sa manuálne alebo automaticky neresetujú. Rozdiely medzi typmi ističov spočívajú v tom, ako sa každý z týchto krokov vykonáva.

Detekcia nadprúdu: tepelná, magnetická a elektronická

Vypínacia jednotka je snímacím a rozhodovacím prvkom ističa. Používajú sa tri technológie:

  • Tepelno-magnetické spúšťacie jednotky (štandard v ističoch s lisovaným puzdrom): Bimetalový pásik vyhrievaný zaťažovacím prúdom poskytuje ochranu proti preťaženiu v inverznom čase – čím vyššie je preťaženie, tým rýchlejšie je vypnutie. Magnetický solenoid poskytuje okamžitú ochranu proti skratu tým, že reaguje na magnetické pole vysokých poruchových prúdov, typicky nad 10–20× menovitý prúd . Nie je potrebné žiadne externé napájanie; úplne sebestačný.
  • Elektronické spúšťacie jednotky (ETU) (štandard vo vzduchových ističoch a MCCB vysokej špecifikácie): Prúdové transformátory merajú prúd záťaže nepretržite; mikroprocesor vyhodnocuje signál oproti naprogramovaným ochranným krivkám. ETU poskytujú plne nastaviteľnú dlhodobú (preťaženie), krátkodobú (časovo oneskorený skrat), okamžitú (okamžitý skrat) a zemnú ochranu — tzv. Ochranné funkcie LSIG . Nastavenia sú presné s presnosťou ± 5 % v porovnaní s ± 20 % pre tepelno-magnetické jednotky.
  • Mikroprocesorové ochranné relé (stredné napätie): Tieto relé, oddelene od samotného mechanizmu ističa, merajú prúd cez externé CT a komunikujú vypínacie príkazy do vypínacej cievky ističa cez ovládací kábel. Ochranné funkcie môžu byť mimoriadne sofistikované – diferenciál, vzdialenosť, smerový nadprúd – a môžu byť aktualizované vo firmvéri bez výmeny hardvéru.

Prerušenie oblúka: Prečo sa líši podľa triedy napätia

Keď sa kontakty pri zaťažení oddelia, vytvorí sa oblúk, ktorý musí byť zhasnutý pred dokončením prerušenia. Energia oblúka sa zvyšuje s druhou mocninou prúdu a proporcionálne s napätím, takže prerušenie oblúka pri strednom napätí je zásadne iná technická výzva ako pri nízkom napätí. Nízkonapäťové ističe používajú zhášacie komory - sériu kovových rozdeľovacích dosiek, ktoré rozdeľujú oblúk na krátke segmenty, chladia ho a zhášajú ho v kryte ističa. Vysokonapäťové ističe používajú samostatné médiá prerušujúce oblúk: vákuum, plyn SF₆ alebo (historicky) olej a vzduch. Vákuové prerušenie je teraz dominantnou technológiou pre stredné napätie , dosiahnutie zhasnutia oblúka v jedinom polcykle (8–10 ms) takmer okamžitou kondenzáciou plazmy kovových pár v prostredí vákua 10⁻⁶ mbar.

VS1 Medium-Voltage Indoor Vacuum Circuit Breaker 12kV 1250A for MV Switchgear

Nízkonapäťové ističe: typy, menovité hodnoty a výber

Nízkonapäťové ističe (riadia sa IEC 60947-2 na väčšine trhov a UL 489 v Severnej Amerike) sa vyrábajú v štyroch základných formátoch, z ktorých každý je zameraný na iný aktuálny rozsah a kontext použitia.

Miniatúrne ističe (MCB)

MCB sú najmenším a najpočetnejším typom ističov – na celom svete sú nainštalované miliardy v obytných a ľahkých komerčných rozvádzačoch. Dostupné sú v aktuálnych hodnoteniach od 0,5 A až 125 A a vypínacie kapacity zvyčajne od 6 kA až 25 kA (IEC 60898). Charakteristiky jazdy sú štandardizované:

  • Typ B: Okamžitý výlet pri 3–5× In. Používa sa na odporové zaťaženie a ochranu káblov, kde nedochádza k nárazu.
  • Typ C: Okamžitý výlet pri 5–10× In. Najbežnejší typ pre všeobecnú komerčnú a ľahkú priemyselnú záťaž, toleruje mierny záťah motora.
  • Typ D: Okamžitý výlet pri 10–20× In. Určené pre ťažké indukčné záťaže – transformátory, veľké motory, zváracie zariadenia – kde sú spúšťacie prúdy veľmi vysoké.

Ističe s lisovanou skriňou (MCCB)

MCCB pokrývajú rozsah od 16 A až 3 200 A s vypínacími schopnosťami od 10 kA do 200 kA (Icu). Lisované puzdro – termosetové puzdro vystužené sklenenými vláknami – obsahuje všetky komponenty vrátane zhášacieho žľabu, vypínacieho mechanizmu a koncoviek. MCCB sú ťahúňom priemyselnej distribúcie energie: motorové riadiace centrá (MCC), podružné rozvodné dosky a ochrana podávačov.

Zásadný rozdiel v špecifikácii MCCB je medzi Icu (konečná vypínacia schopnosť) and Ics (kapacita prerušenia prevádzky) . Icu je maximálny poruchový prúd, ktorý môže istič prerušiť raz, po ktorom môže byť potrebné ho vymeniť. Ics je poruchový prúd, ktorý môže istič prerušiť a zostať plne prevádzkyschopný – zvyčajne 50 – 100 % ICU . Pri inštaláciách, kde istič musí spoľahlivo prerušiť opakované poruchy, musí Ics prekročiť potenciálny poruchový prúd v mieste inštalácie.

Vzduchové ističe (ACB)

ACB pokrývajú najvyšší rozsah prúdu pri nízkom napätí: 630 A až 6 300 A , s vybíjacími schopnosťami až 150 kA pri 415 V. Sú štandardným ochranným zariadením pre hlavné pripojovacie a zbernicové pozície vo veľkých nízkonapäťových hlavných rozvádzačoch (MDB). Všetky ACB používajú elektronické vypínacie jednotky s kompletnou súpravou ochrany LSIG a väčšina moderných jednotiek ponúka komunikáciu cez protokoly Modbus, Profibus alebo IEC 61850 na integráciu so systémami správy budov a monitorovania energie. ACB sú štandardne výsuvné (výsuvné), čo umožňuje bezpečnú výmenu alebo údržbu, zatiaľ čo susedné obvody zostávajú pod napätím.

Prúdové ističe s nadprúdovou ochranou (RCBO)

RCBO kombinujú nadprúdovú ochranu MCB s detekciou zvyškového prúdu (uzemnenie) v jedinom zariadení. Prúdový prvok zisťuje nerovnováhu medzi živým a neutrálnym prúdom – indikuje prúd tečúci do zeme cez poruchu alebo osobu. Štandardné vypínacie prahy sú 30 mA pre osobnú ochranu (čas vypnutia <40 ms pri 5× I∆n) a 300 mA pre protipožiarnu ochranu . RCBO sú povinné v obvodoch napájajúcich zásuvky vo väčšine vnútroštátnych kódov elektroinštalácie a sú čoraz viac požadované pre nabíjacie obvody EV.

Tabuľka 1: Typy nízkonapäťových ističov – kľúčové parametre a aplikácie
Typ Aktuálny rozsah Maximálna vypínacia kapacita Výletová jednotka Typická aplikácia
MCB 0,5 – 125 A 25 kA termomagnetické (pevné) Obytné, komerčné záverečné okruhy
MCCB 16 – 3 200 A 200 kA Tepelno-magnetické alebo ETU Priemyselné podávače, MCC, pomocné dosky
ACB 630 – 6 300 A 150 kA ETU (komunikácia LSIG) Hlavní prisťahovalci, kravata, veľké MDB
RCBO 6-125 A 10-25 kA Tepelno-magnetický RCD Zásuvkové obvody, nabíjanie EV, kúpeľne

Vysokonapäťové ističe: Technológie a aplikácie

Vysokonapäťové ističe (definované pod IEC 62271-100 ) fungujú v rozsahu 3,6 kV až 52 kV , chráni výkonové transformátory, napájače, motory, kondenzátorové banky a zbernicové časti v rozvodných sieťach a priemyselných energetických systémoch. Pri týchto napätiach si prerušenie oblúka vyžaduje špeciálne médium na zhášanie oblúka – samotný vzduch nestačí na spoľahlivé uhasenie oblúkov v rámci fyzických rozmerov praktického rozvádzača.

Vákuové ističe (VCB): Priemyselný štandard

VCB dominujú novým strednonapäťovým inštaláciám na celom svete. Vákuový prerušovač — zapečatená keramicko-kovová fľaša evakuovaná do 10⁻⁶ až 10⁻⁴ mbar - poskytuje takmer okamžité zhasnutie oblúka, výnimočnú elektrickú odolnosť ( 100 poruchových prerušení pri menovitom skratovom prúde ) a bezúdržbovou životnosťou 10–20 rokov. Kontaktná erózia na prerušenie sa meria v mikrometroch a utesnená konštrukcia znamená, že žiadne médium na zhášanie oblúka sa nikdy nespotrebuje ani nepotrebuje dopĺňať. VCB sú dostupné v menovitých hodnotách od 3,6 kV do 40,5 kV, so skratovými vypínacími prúdmi od 16 kA do 50 kA a normálnymi menovitými prúdmi od 630 A do 4 000 A.

Ističe SF₆: Vysokonapäťový pracant pod regulačným tlakom

Plynný hexafluorid sírový (SF₆) má výnimočnú dielektrickú pevnosť — približne 2,5-násobok vzduchu pri rovnakom tlaku — a vynikajúce vlastnosti zhášania oblúka vďaka svojej vysokej elektronegativite. Ističe SF₆ dominujú vysokonapäťovým aplikáciám (72,5 kV a viac) a zostávajú v prevádzke pri strednom napätí v plynom izolovaných rozvádzačoch (GIS). SF₆ má však potenciál globálneho otepľovania 23 500-násobok CO₂ viac ako 100 rokov a nariadenie EÚ o F-plynoch (EÚ 2024/573) zakazuje od roku 2031 nové strednonapäťové zariadenia na SF₆ v EÚ, čím sa urýchľuje prechod priemyslu k vákuovým a alternatívnym plynovým technológiám.

Olejové ističe: Staršie vybavenie stále v prevádzke

Pred 90-tymi rokmi boli štandardnou technológiou ochrany stredného napätia a ističe s minimálnym množstvom oleja. Olej izoluje a zháša oblúk odparovaním a rozkladom. Olejové lapače sa už nevyrábajú pre nové inštalácie, ale veľké množstvo zostáva v prevádzke v starnúcich distribučných sieťach na celom svete. Ich hlavnou zodpovednosťou je riziko požiaru a výbuchu oleja, vysoké požiadavky na údržbu (odber vzoriek oleja, filtrovanie a výmena každé 1–3 roky) a veľké fyzické rozmery. Výmena za VCB je štandardnou praxou počas akejkoľvek významnej rekonštrukcie rozvodne.

Tabuľka 2: Porovnanie technológií vysokonapäťových ističov
Technológia Rozsah napätia Interval údržby Environmentálne riziko Stav
Vákuum (VCB) 3,6–40,5 kV 10-20 rokov žiadne Dominantný — nový štandard
SF₆ plyn 3,6–1 200 kV 5-10 rokov 23 500 GWP (zákaz EÚ v roku 2031) Postupné vyraďovanie pri MV; dominantný pri HV
Hromadné / min. Olej 3,6–36 kV 1–3 roky Riziko požiaru / výbuchu Iba dedičstvo – žiadna nová produkcia
Air Blast Až do 765 kV 1–5 rokov Znečistenie hlukom Iba dedičstvo

Funkcie elektrickej ochrany v moderných ističoch

Ochranné funkcie zabudované do ističa alebo s ním spojené definujú jeho schopnosť selektívne a správne reagovať na každý typ abnormálneho stavu v elektrickej sieti. Moderné elektronické vypínacie jednotky a digitálne ochranné relé implementujú štandardizované ochranné funkcie označené Čísla funkcií zariadenia ANSI/IEEE a IEC ochranné relé označenie.

LSIG: Štandardná súprava nízkonapäťovej ochrany

Elektronické vypínacie jednotky v ACB a vysokošpecifikovaných MCCB implementujú štyri ochranné funkcie, súhrnne známe ako LSIG:

  • L – Dlhodobé (preťaženie): Inverzne časovo závislá ochrana proti trvalým nadprúdom nad menovitý prúd. Nastaviteľný prah (Ir, zvyčajne 0,4–1,0 × In) a časové oneskorenie (tr). Chráni vodiče pred tepelným poškodením pri dlhodobom preťažení.
  • S – Krátkodobé: Časovo oneskorená ochrana pre vysoké nadprúdy, ktoré sú jednoznačne poruchami, ale nie celkom okamžitými udalosťami. Poskytuje selektivitu – istič v smere toku sa vypne pred ističom v smere toku, čím sa obmedzí výpadok na postihnutý okruh. Nastaviteľný prah (Isd, 2–15× In) a zámerné oneskorenie (tsd, 0,1–0,5 s).
  • I – Okamžité: Neoneskorené vypnutie pri veľmi vysokých poruchových prúdoch (zvyčajne nad 15× In). Chráni pred skrutkovými skratmi v blízkosti ističa, kde by energia poruchy bola enormná aj za 100 ms. Dá sa deaktivovať na prijímacích ACB, kde sa vyžaduje následná selektivita.
  • G – zemná porucha: Detekcia zvyškového prúdu indikujúca poruchu uzemnenia. Môže byť nastavený tak, aby fungoval pri prúdoch hlboko pod fázové nadprúdové prvky (zvyčajne 0,2 – 1,0 × In ), ktorá poskytuje ochranu proti vysokoimpedančným zemným poruchám, ktoré by neboli detekované samotnými nadprúdovými prvkami.

Funkcie ochrany vysokého napätia

Pri strednom napätí je ochrana vykonávaná samostatnými numerickými relé, ktoré posielajú vypínacie príkazy do ističa. Bežné ochranné funkcie aplikované na ochranu VN napájača a transformátora zahŕňajú:

  • ANSI 50/51 – Nadprúd (okamžitý / inverzný): Základná funkcia ochrany podávača a zariadenia. Štandardné charakteristiky časového prúdu zahŕňajú IEC normálne inverzné (NI), veľmi inverzné (VI) a extrémne inverzné (EI), voliteľné na koordináciu s nadradenými poistkami a ističmi.
  • ANSI 50N/51N – zemné spojenie: Meranie zvyškového prúdu zisťujúce jednofázové zemné poruchy. V izolovaných sieťach alebo sieťach uzemnených Petersenovou cievkou môžu citlivé zemné prvky (ANSI 64) detekovať zemné poruchové prúdy tak nízke ako 1-2 A .
  • ANSI 87 – diferenciálna ochrana: Porovnáva prúd vstupujúci a vystupujúci z chránenej zóny (transformátor, prípojnica alebo motor). Okamžité vypnutie pri akejkoľvek internej poruche – extrémne rýchle (<30 ms) a odolné voči prúdu pri prechode poruchy. Najvyššia kvalita ochrany pre drahé alebo kritické zariadenia.
  • ANSI 79 — Automatické opätovné zatvorenie: Po vypnutí spôsobenom prechodnou poruchou na nadzemnom vedení relé vydá príkaz na opätovné zapnutie ističa po definovanom mŕtvom čase (zvyčajne 0,3–1 s pre okamžité opätovné zapnutie, 15–60 s pre oneskorené opätovné zapnutie ). Približne 80 % porúch nadzemného vedenia je prechodných (spôsobených kontaktom so stromom, vtákmi alebo bleskom), vďaka čomu je automatické opätovné zatvorenie vysoko účinné pri minimalizácii trvalých výpadkov.
  • ANSI 27/59 – Podpätie/prepätie: Monitoruje napätie zbernice a vypne sa, ak klesne pod alebo prekročí nastavené prahové hodnoty – chráni citlivé záťaže a deteguje ostrovčeky v aplikáciách distribuovanej výroby.
  • ANSI 46 – Nadprúd zápornej sekvencie: Detekuje nevyvážené zaťaženie alebo jednu fázu, čím chráni motory pred silným zahrievaním rotora spôsobeným komponentmi zápornej sekvencie prúdu.

Selektivita a diskriminácia: Správna cesta

Selektivita (alebo diskriminácia) je schopnosť ochranného systému izolovať iba chybný okruh, zatiaľ čo všetky zdravé okruhy zostávajú v prevádzke. Slabá selektivita – kde sa predradený istič zbytočne vypne, keď dôjde k poruche na výstupe – je jednou z najbežnejších a najnákladnejších porúch ochranného systému v priemyselných závodoch a komerčných budovách.

Na dosiahnutie selektivity medzi kaskádovými ističmi sa používajú štyri metódy:

  • Aktuálna selektivita (ampérová diskriminácia): Prah okamžitého vypnutia predradeného ističa je nastavený nad maximálny chybový prúd, ktorý môže pretekať cez istič v smere prúdenia. Dosiahnuteľné iba vtedy, keď je impedancia medzi dvoma ističmi dostatočná na vytvorenie zmysluplného rozdielu prúdu medzi blízkymi a vzdialenými poruchami - často to nie je prípad nízkoimpedančných prípojníc.
  • Časová selektivita (diskriminácia medzi časom a prúdom): Krátkodobá ochrana predradeného ističa má zámerné oneskorenie (tsd), ktoré dáva ističu v smere prúdenia čas na odstránenie poruchy ako prvého. Interval hodnotenia minimálne 0,25 – 0,3 s je potrebné medzi susednými ističmi. Toto je najbežnejšia metóda, ale vyžaduje, aby predradený istič vydržal poruchový prúd počas doby oneskorenia – čo si vyžaduje primeranú krátkodobú odolnosť.
  • Blokovanie zónovej selektivity (ZSI): Komunikácia medzi susednými ističmi prostredníctvom pevne zapojeného zadržiavacieho signálu. Poruchový istič po prúde vysiela blokovací signál do predradeného ističa, ktorý potom oneskorí svoje vlastné vypnutie. Ak nie je prijatý žiadny blokovací signál (porucha je za predradeným ističom), okamžite sa vypne. ZSI dosahuje takmer okamžitú predradenú prevádzku pri zachovaní selektivity – eliminuje prepúšťanie energie spojené s časovo oneskorenou prevádzkou.
  • Energetická selektivita (záložná ochrana): Spolieha sa na prúdové obmedzenie — MCCB s extrémne krátkymi prevádzkovými časmi (<5 ms) obmedzujú špičkovú energiu tak prísne, že poruchu odstránia skôr, ako môže zareagovať predradený istič, a to skôr na základe fyziky zariadení než nastavení koordinácie.

Kľúčové parametre výberu pre ističe

Špecifikácia ističa vyžaduje potvrdenie, že každý menovitý parameter spĺňa alebo prekračuje požiadavky inštalácie. Neoverenie ktoréhokoľvek jednotlivého parametra môže viesť k nebezpečnej nedostatočnosti.

Tabuľka 3: Kontrolný zoznam pre výber ističa — parametre a zdroje
Parameter Čo overiť Zdroj údajov
Menovité napätie Menovité napätie ističa ≥ systémové napätie Jednoriadkový diagram siete
Rated Current V ≥ maximálny trvalý zaťažovací prúd (s redukciou pre okolitú teplotu) Plán zaťaženia / výpočet dopytu
Vypínacia kapacita (Icu/Isc) Icu ≥ potenciálny poruchový prúd v mieste inštalácie Analýza skratu (IEC 60909)
Špičkový výdržný prúd Ipk ≥ špičkový asymetrický poruchový prúd (zvyčajne 2,1 – 2,5 × Ik) Analýza skratu
Charakteristika výletu Súradnice krivky čas-prúd s nadradenými a nadradenými zariadeniami Koordinačná štúdia ochrany
Prevádzkové prostredie Hodnotenie IP, zníženie nadmorskej výšky (>2 000 m), zníženie teploty Prieskum lokality, IEC 60947-2 tabuľky zníženia
Súlad s normami IEC 60947-2 (LV), IEC 62271-100 (MV) alebo miestny ekvivalent Certifikáty typových testov tretích strán

Osobitnú pozornosť si zasluhuje nadmorská výška: v nadmorských výškach nad 2 000 m sa hustota vzduchu znižuje, čím sa znižuje dielektrická pevnosť vzduchu aj chladiaca kapacita tepelne dimenzovaných komponentov. IEC 60947-2 vyžaduje zníženie menovitého napätia približne o 1,5 % na 100 m nad 2 000 m . MCCB s menovitým napätím 415 V inštalovaný v nadmorskej výške 3 500 m musí byť znížený na efektívne menovité napätie približne 395 V – často si vyžaduje špecifikáciu najbližšej vyššej napäťovej triedy.

Normy pre ističe: IEC, ANSI a čo znamenajú pre obstarávanie

Platná norma určuje metódu hodnotenia, požiadavky na skúšky a povinnosti označovania pre istič. Miešanie zariadení s hodnotením IEC a s hodnotením ANSI v rovnakom rozvádzači si vyžaduje starostlivé overenie, či sú hodnotenia skutočne ekvivalentné – tieto dva systémy používajú rôzne testovacie metodiky, ktoré vytvárajú nezameniteľné čísla.

  • IEC 60947-2: Nízkonapäťové ističe (do 1 000 V AC). Primárny štandard pre európske, ázijské, blízkovýchodné a africké trhy. Definuje Icu (maximálna vypínacia schopnosť), Ics (výkonnosť vypínania), kategórie využitia (A a B pre selektivitu) a požiadavky na elektrickú odolnosť.
  • IEC 60898-1: MCB pre domácnosti a podobné inštalácie (do 125 A, 440 V). Jednoduchší štandard ako IEC 60947-2 s menším počtom možností nastavenia – vhodné len pre koncovú ochranu obvodu.
  • UL 489: Severoamerický štandard pre lisované ističe. Používa iné testovacie sekvencie a účinníky ako IEC 60947-2, čím sa vytvárajú hodnoty AIC (ampérová prerušovacia kapacita), ktoré nie sú priamo ekvivalentné Icu. Zariadenie UL 489 s hodnotením 65 kAIC prešlo iným testom ako zariadenie IEC so 65 kA Icu.
  • IEC 62271-100: AC ističe nad 1 kV. Globálny štandard pre stredné napätie, ktorý definuje všetky menovité parametre vrátane menovitého napätia, normálneho prúdu, skratového vypínacieho prúdu, požiadaviek TRV (prechodné obnovovacie napätie), prevádzkových sekvencií a tried mechanickej odolnosti (M1: 10 000 operácií; M2: 30 000 operácií).
  • ANSI/IEEE C37.04 a C37.09: Severoamerické normy ističov stredného napätia. Použite iné menovité napätie a systém hodnotenia založený na MVA. Moderné severoamerické zariadenia sú čoraz viac hodnotené ako IEC, tak aj ANSI.

Pre akúkoľvek inštaláciu kritickú z hľadiska bezpečnosti alebo inštalácie s vysokou hodnotou vždy požadujte certifikáty o typovej skúške tretích strán od akreditovaného laboratória (ako napríklad KEMA, CESI, DNV alebo UL), ktoré potvrdzujú, že konkrétny model ističa bol testovaný podľa nárokovaného štandardu a hodnotenia. Vlastné vyhlásenie výrobcu bez nezávislých dôkazov o skúške je nedostatočné pre aplikácie v oblasti verejných služieb, priemyslu alebo dátových centier, kde by zlyhanie ochrany malo vážne bezpečnostné alebo finančné dôsledky.